Zásady bezpečné jízdy | Autoškola Sluka Soběslav

Zásady bezpečné jízdy

VYZKOUŠEJ SI! INTERAKTIVNÍ APLIKACE VIDITELNOSTI ZA RŮZNÝCH PODMÍNEKCHODEC – CYKLISTA!

AKTUÁLNĚ: Kampaň „Ty to zvládneš“

BESIP a Česká televize pro řidiče: Instruktážní videa zásad bezpečné jízdy

Nová aplikace pro dopravní výchovu – ZÁKLADNÍ ŠKOLY


Vidět a být viděn – je základní pravidlo bezpečnosti v provozu. Za snížené viditelnosti platí dvojnásob. Obzvláště podzimní a zimní podmínky kladou na řidiče a ostatní účastníky provozu (chodce a cyklisty) velké nároky.

Novela zákona o provozu na pozemních komunikacích zavádí od 20. 2. 2016 v paragrafu 53, odst. 9 novou povinnost pro chodce pohybující se „mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením“, a to povinnost „mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích“.

 

Rozdíly ve viditelnosti

--data--web--soubory--chodec--viditelnost_graf_small.fitbox.x500.y1000.r0.q90.nr0.me2

Viditelnost lze zvýšit vhodnou barvou oblečení a doplňky z fluorescenčních a reflexních materiálů, které zvyšují světelný kontrast vůči pozadí a prodlužují tak vzdálenost, na jakou může řidič chodce nebo cyklistu zaznamenat.

Fluorescenční materiály – zvyšují viditelnost za denního světla a za soumraku, ve tmě však svou funkci ztrácejí. Nejčastěji používanými barvami jsou jasně žlutá, zelená a oranžová.

--data--web--images--rodic--Deticky-8-web.fitbox.x500.y1000.r0.q90.nr0.me2

Reflexní materiály – odrážejí světlo v úzkém kuželu zpět ke zdroji a to až na vzdálenost kolem 200 metrů. Výrazně zvyšují viditelnost za tmy a za snížené viditelnosti.

Reflexní materiál je v noci vidět na 3x větší vzdálenost než bílé oblečení a více než na 10x větší vzdálenost než oblečení modré. Při rychlosti 75km/h potřebuje řidič nejméně 31 metrů (1,5 sekundy) na to, aby si uvědomil nebezpečí a odpovídajícím způsobem zareagoval. Pouze s reflexními materiály chodci a cyklisté dají dostatek času!


 

--data--web--images--chodec--noc-zviratko12.fitbox.x500.y1000.r0.q90.nr0.me21) Používejte reflexní a fluorescenční materiály a kombinujte je, abyste byli dobře vidět za světla i za tmy

2) Reflexní předměty umístěte nejlépe ke konci rukávů, blízko ke kolenům a do úrovně pasu (cyklisté také na přilbu a kolo)

3) Dětem pořiďte oblečení, školní brašny a doplňky opatřené reflexními a fluorescenčními bezpečnostními prvky

Reflexní a fluorescenční předměty nejsou drahé. Nejrůznější přívěsky, nášivky, nažehlovačky, samolepky, pásky na ruku apod… pořídíte například v galanteriích nebo v obchodech s jízdními koly za rozumné ceny.

 


Bezpečnostní vesta kombinující žlutou fluorescenční barvu s reflexními pruhy výrazně zvyšuje viditelnost
za světla i za tmy. Další možností jsou nejrůznější druhy reflexních doplňků.


Téma pro Motorkáře

Aplikace „Záchranka“ do mobilu

zdroj: ibesip.cz